Recenze plynového grilu Weber Spirit E-210 Classic
Gril na první pohled zaujme svým jednoduchým, kompaktním, ale stejně docela líbivým vzhledem. Hned je vidět, že na něm asi neugrilujete spoustu masa pro velkou párty, spíš jen pár kousků krkovice, trochu kuřecího a na závěr nějaký dobrý dezert pro pár přátel nebo rodinu. Na jednu stranu to může být škoda, a pokud máte hodně kamarádů, tak je neuspokojíte, zato cena je relativně nízká, necelých 16 000 korun a gril vám nabídne přesně to, co od grilu můžete očekávat. Pohodové večery u grilovaných klobás a masa. Gril není moc robustní a při trochu ostřejším zacházení se docela viklá. Je to ovlivněno také tím, že záda grilu prostě neexistují. Prostě je ze zadu grilu díra. Velká. A pokud jste pod gril chtěli něco schovat, tak pokud ho nemáte namáčklý na zdi, tak to neschováte.
Dvířka? Škoda, že chybí
Při pohledu zepředu možná překvapí absence nějakých dvířek a s tím spojená malá využitelnost prostoru pod grilem. Při bližším prohlídnutí ale zjistíte, že přední kryt je vyjímatelný a tak pod gril můžete schovat třeba malou 5kg klasickou bombu nebo 7,5kg kompozitovou. Ale pozor, větší plynovou bombu pod gril nenacpete, na to není prostor dostatečně vysoký. Větší plynovou lahev můžete postavit vedle grilu na zem, ztratíte tím ale možnost s grilem bez starostí pohybovat. A to není hezký. V prostoru pod grilem chybí poličky, takže třeba kleště nebo klíč na utažení plynové hadice se vám budou válet na zemi.
Na dlažbu supr, na trávník ne
Pohyblivost grilu je velice slušná, gril je lehký, váží asi 40kg a tak je snadné s grilem posouvat po terase. Pokud ale nemáte terasu vydlážděnou, rázem se z jednoduchého posunutí stane úkol hodný génia. Weber Spirit E-210 sice má na jedné straně velká plastová kolečka a tak by manipulace teoreticky měla být snadná i po štěrku nebo trávě, na druhé straně jsou ale malá plastová kolečka jako u kancelářské židle ještě s malými špičatými zarážkami, které se zaručeně zaseknou o každou nerovnost. I po koberci to je někdy oříšek s grilem pohodlně uhnout ke straně.
Dost místa okolo
Sklápěcí stolky jsou vyrobeny z černého plechu. Ten není nijak extra tlustý, přesto stolky udrží běžné věci, které na ně můžete odložit. Od hrnce s naloženým masem, přes zeleninu připravenou ke grilování až po burgerové housky pro příznivce této americké pochoutky. Asi bych na ně ale nesedal. Sklápěcí stolky jsou praktické, gril můžete pohodlně schovat do kůlny nebo nějakého zahradního domku. Sklopení je snadné, jednoduše stolek vytáhnete nahoru, zlomíte k sobě a pak opatrně pustíte dolů. Pokud to neuděláte opatrně, stolek Vám gril omlátí. Při narovnání stolku si dejte hlavně pozor, aby správně zapadl na místo, jinak když na něj cokoli položíte, tak se z toho stane akorát tak jídlo pro psa. Stolek se samozřejmě sklopí dolů a všechno vám spadne.
Manipulace s grilem
Pokud chcete gril zvednou třeba přes schod, sklápěcí stolky vám v tom moc nepomůžou. Za ně gril opravdu nezvednete. Naštěstí, když stolek sklopíte dolů, můžete gril chytit za konstrukci, ke které jsou stolky přidělány a bezpečně tak gril zdvihnout. Dávejte si však pozor na ty hloupé zarážky u koleček, často se stane, že už se radujete, že gril je nad schodem, položíte ho, druhý člověk, který gril nese s Vámi z druhé strany, zatlačí, zarážka se zasekne a on si dá hlavou o víko.
Litina je skvělá, ale musí se dokoupit
Teď už je čas na to nejdůležitější – jak se na grilu griluje. Rošt je smaltovaný a dvojdílný, takže jednu půlku můžete nahradit třeba litinovou deskou. Bohužel není litinový, která se na grilování steaků hodí mnohem více, ale je možné ho vyměnit za litinový s GBS systémem, který Vám umožní posunout grilování na novou úroveň. Díky vyměnitelnému středu budete moct dovnitř vložit Wok pánev nebo litinovou grilovací mřížku. Zapálení grilu je velice snadné díky piezzo zapalování. To má jednu výhodu oproti elektrickému a to je, že nepotřebujete žádný zdroj. Prostě jen mačkáte čudlík, dokud to nechytne. Když gril chcete zapálit, jednoduše pustíte plyn, otočíte knoflíkem, zmáčknete čudlík zapalování, pravděpodobně několikrát a grilujete. Skoro jako v kuchyni.
Klobásy i celé kuře, bez problému
Gril má dva hořáky, takže se hodí jak k přímému grilování masa a klobás, tak i k nepřímému grilování například celého kuřete nebo nějakého velkého kusu masa. Hořáky jsou kryty smaltovanými stříškami, takže se nestane, že by se ušpinili od odkapávajícího tuku. Šikovné, aspoň o starost míň. Nad roštem je ještě umístěn ještě jeden menší rošt, na kterém snadno ohřejete již ugrilované jídlo, opečete housky na burgery nebo necháte dojít šťavnatý hovězí steak. Tuk, který z masa bude odkapávat, stýká po flavorizérech – to je odborný název těch smaltovaných stříšek – a takovém plechu do alobalové mističky, kterou po naplnění jednoduše vezmete a vyhodíte do popelnice. O další starost méně, nemusíte gril čistit od omastku. Rošt i flavorizéry se mohou mýt v myčce, takže se nebojte, že byste stáli hodinu u dřezu a myli rošt.
A přece se točí!
Šikovná věc je otáčecí špíz například na grilování celého kuřete. Je poháněn motorkem na elektřinu, takže se nemusíte starat o rovnoměrné otáčení grilované speciality. Potřebujete ale prodlužovák nebo zásuvku na šikovném místě. Kabel od toho motorku není nijak extra dlouhý. Na použití otáčecího špízu je i uzpůsobené víko, které je od roštu 26cm vysoké. Pokud byste chtěli otáčet něco většího, není problém vyndat rošt. Tím se ale ztrácí možnost grilovat například zeleninu pod otáčeným kusem masa. Ve víku je umístěný teploměr pro snadnou kontrolu teploty v grilu, pokud ale máte špatné oči nebo neumíte Fahrenheity, pak budete mít trochu problém. Stupně Celsia jsou napsané pidi písmem až jako sekundární jednotka. Evidentně americký gril.
Shrnutí recenze
Co říct závěrem. Gril Weber Spirit E-210 Classic je perfektní gril pro menší skupiny lidí za přijatelné peníze. Pokud máte v plánu grilovat pro velké množství lidí, raději si pořiďte větší, například gril Weber Genesis II E-310. Je velice kompaktní, s tím je ale spojeno i pár mínusů, které jsem vyjmenoval výše. Spirit E-210 Classic je nejdostupnější vstup do světa plynových grilů Weber.
Výhody
- Sklápěcí stolky, které i něco unesou
- Vysoké víko
- Velká kolečka pro snadnější přesouvání
- Cena
Nevýhody
- Teploměr ve víku s malými písmeny
- Zarážky na malých kolečkách
- Absence poliček a malý prostor pod grilem
- Konstrukce by mohla být tužší