Dymbox

Udírny s dymboxem jsou v drtivé většině případů vyrobeny ze dřeva, lze ho ale také použít v elektrických udírnách namísto generátoru kouře. A k čemu, že je dymbox dobrý? Při uzení musíte udírnu neustále zásobovat kouřem a udržovat v ní určitou teplotu. To znamená časté přikládání do topeniště a štelování regulátoru vzduchu. S dymboxem Vám tato starost odpadá, protože generuje kouř několik hodin automaticky bez vaší pomoci.

Dymbox koupený z Polska

dymbox

Jedna z nejznámějších variant dýmboxu pochází z Polska. Součástí tohoto dymbox setu je:

  • generátor studeného kouře – vyroben z nerezové oceli, součástí je i zásobník na štěpky (2,3 litru) 
  • vzduchovač – funguje jako ventilátor, který určuje, jak moc budou štěpky hořet, což má vliv na produkci kouře
  • topná spirála – topné těleso, které se dá regulovat pomocí termoregulátoru (výkon spirály je 2,9 kW)
  • termoregulátor – 4,5 kW

Zásobník dybmoxu je v horní části uzavřen dřevěným víčkem. To zajistí, že veškerý vyprodukovaný kouře odchází do komory udírny. K uzení můžete použít různé druhy štěpek, důležité však je, aby měly rozměry 2 až 10 mm. Aby štěpka neuvízla ve válci doporučujeme míchat menší kusy štěpky s většími v poměru 70:30. Další doporučení a zásady používání se můžete dočíst v návodu.

dymbox

Množství kouře v udírně se reguluje za pomoci vzduchovače. K ovládání se používá kolečko na horní straně přístroje.

dýmbox

Samotný generátor kouře (dymbox bez topného tělesa) udělá v udírně max 10°C. Abyste si mohli užít uzení teplým kouřem, potřebujete však v udírně mít 60-95 °C což uděláte jen za pomoci topné spirály, která je ovládaná termoregulátorem. Počítejte s tím, že spirála bude muset za chladného počasí vyvinout vyšší výkon než normálně, abyste dosáhli požadované teploty.

dymbox

Kouř je do udírny veden nerezovou trubkou, která ho nasává ze zásobníku otvorem.

Jakými jinými způsoby pořídit dymbox?

Vyrobit si vlastní dymbox – je to sice nejpracnější varianta, ale zase si můžete udělat rozměry přesně tak jak Vám budou vyhovovat. 

Bazar – koupit dymbox z druhé ruky. Pozor, ale ať nenaletíte na první inzerát typu „Prodám dymbox“. Důležité je, aby měl všechny náležitosti včetně nádoby na odkapávající dehet. Nechte si také vysvětlit, jak se reguluje množství kouře. 

Pořídit alternativu v podobě generátoru kouře  – funguje na podobný princip. Je součástí elektrických udíren, ale dá se použít v klasických dřevěných udírnách.

generátor kouře v dřevěné udírně

Generátor kouře umístěný na boku dřevěné udírny.

počet hlasů: 1
Ohodnoťte článek.
Děkueme za hodnocení.