Jak se vyhnout faux pas na gril párty
Příprava na grilovací sezonu, to není jen servis grilu a plnění mrazáku masem, ale taky záležitosti, které se týkají etikety. Určitě se vám stává, že jste pozvaní na párty k lidem, které úplně dobře neznáte nebo jsou to kolegové z práce nebo jdete na párty s kamarády k jejich kamarádům a není úplně přesně řečeno, jestli máte něco přinést nebo je o vše postaráno. A jak se v takové situaci zachovat?
1. Vždycky něco přineste
Je to dobrý zvyk s něčím na párty, večírek, zahradní grilovačku nebo koktejl přijít. Jídlo – co se týká jídla je to někdy složité, protože některé párty jsou dokonale připravené po všech stránkách a nošení jídla na takovou událost je jako příznačné nošení dříví do lesa. Vždycky je lepší se organizátora zeptat, jestli něco přinést mám nebo je o všechno postaráno. Většinou stačí přinést salát nebo chuťovky k pivu. Pokud rádi pečete, neprohloupíte s koláčem nebo sušenkami. Často se účastníci domlouvají, že ten přinese salát a druhý třeba slané, aby tam od všeho něco bylo. Každý něco dobře dělá a ostatní se těší na legendární Eliščin bramborový salát nebo Terky výborné čokoládové cookies, bez kterých je každá párty nemožná…
Pití – některé párty a grilování zvlášť jsou o tom, že jídlo je zajištěné a pití si každý přinese, co vypije. Ale společenská pravidla samozřejmě počítají s tím, že si nepřinesete pití jen pro sebe, ale že budete myslet i na ostatní. Přineste určitě to, co máte rádi, ale vezměte toho trochu víc. Od věci není ani lahev nějakého dobrého vína nebo něčeho tvrdšího pro hostitele. Taky je dobré domluvit se s ostatními, aby někdo vzal nealko a nebyl tam jen samý alkohol…
Ostatní – Někdy se stane, že vás hostitel poprosí, ať si přinesete vlastní půllitr nebo talíř. Stane se, že jdete na párty se židlí, protože se nedostává nábytku. To je ale většinou na výslovné přání. Co se ale hodí skoro vždycky, to je led. Zvlášť v létě neuděláte chybu, když sebou nějaký vezmete. A nezkazíte ani nic stolní hrou nebo třeba setem na badminton nebo kuželky…
2. Buďte zdvořilí a pořádní
Nezkazit náladu – součástí párty může být i fandění při nějakém sportu, u nás nejčastěji při hokeji a fotbalu. Většinou se fandí jednomu týmu, ale může se stát, že zrovna fandíte protihráči. V tom případě s přemožte a netrhejte partu. Určitě to jeden zápas vydržíte. Naopak se můžete uvolnit a třeba se zápasu přímo nevěnovat a najít si někoho na rozhovor. Rozhodně ale nekažte atmosféru tím, že byste se postavili proti ostatním a fandili proti nim!
Zábava a hry – Trávení času na party hrou je úplně nejlepší možnost, jak se s ostatními seznámit a získat první společné zážitky. Pokud se párty koná venku na zahradě, dá se toho vymyslet hodně, s míčem, nebo s kuželkami. Když se koná akce v domě nebo na balkoně, postačí stolní hry, kterých už je nepřeberné množství a každý si určitě vybere! Už i u nás jsou stolní hry kromě Dostihů a Monopolů dost rozšířené a třeba i vy patříte do party, která má svojí oblíbenou hru a při každé možné události, ji hrajete.
Držte krok s ostatními – grilování a jiné akce o prázdninách se můžou pěkně protáhnout do pozdních nočních hodin. Nebylo by od vás ale zdvořilé, kdybyste se zlískali během prvních pár hodin a pak někde leželi pod stolem nebo na zahradě v houpačce. Samozřejmě záleží, jestli jste mezi kamarády, ale i tak si zkuste udržet hladinku a společný čas s kamarády si užít až do konce…
Uklízejte – většinou hostitelé na nabídku pomoci s úklidem řeknou, že není třeba, že si to udělají sami, ale nenechte se tím odradit a minimálně si po sobě nádobí ukliďte a odneste do kuchyně nebo dejte do myčky. Odpadky vyhoďte a pomožte s úklidem her a zahradního nábytku, pokud se vše odehrává na zahradě. Udělejte to nenuceně, když už nikdo nejí a ostatní se odebírají k odchodu…
3. Bezpeční na prvním místě
První pomoc – při velkých akcích, kde se pohybuje velké množství lidí se může stát cokoliv a měli bychom na to být připravení. Dobrý hostitel by měl mít po ruce lékárničku a každý by měl mít základní ponětí o první pomoci. Lehce se stane, že se někdo pořeže nebo popálí a v těchto případech hraje velkou roli rychlost a není čas hledat pomoc na internetu. Každá minuta je drahá! Ale každopádně při všem závažnějším zachovejte klid a volejte záchranku.
Místo konání – pokud nějakou akci organizujete, měli byste se ujistit, kde se to bude konat a co se tam může použít a co je zakázáno. To ale jen v případě, že nejsme doma na vlastní zahradě, jde o veřejně přístupná místa jako parky apod. Někde se nesmí používat skleněné sklenice nebo plynové případně grily na uhlí. Pokud jsme doma, měli bychom brát ohledy na sousedy a dodržování nočního klidu. Ale všechno je o domluvě, a když sousedy na párty upozorníme, budou určitě shovívaví…
Práce s ohněm – při grilování bychom měli mít oheň stále pod kontrolou a pokud jsme hostiteli, možná bychom se měli vzdát i popíjení a obětovat se ve prospěch bezpečnosti. Gril zůstává horký ještě dloho po konci grilování a měl by ho a jeho okolí stále někdo kontrolovat. Zvláště pokud kolem pobíhají děti nebo rozradostnění hosté.