Jak zazimovat gril

Oficiální grilovací sezóna už je za námi a tak pomalu přichází na přetřes otázka, jak připravit svůj zahradní gril na zimu. A tuto otázku si teď společně zodpovíme.

 

Nejdřív důkladná očista, až potom zimní spánek

Dříve než schováme gril pod plachtu a necháme ho strávit zimní měsíce v garáži, v kůlně, stodole apod., musíme gril ze všeho nejdřív pořádně očistit. A to jak grilovací rošt, tak i ostatní části, žádnou nevyjímaje. Výhodu mají ti, kdo mají gril s rozebíratelnou grilovací vanou. Ti pak můžou jednotlivé části grilovací vany naskládat do myčky na nádobí a umýt je v ní. Ostatní se musí spolehnout na své ruce a čistící přípravky a pomůcky. Prodávají se nejrůznější druhy kartáčů a čistících přípravků na nerezové i smaltované grily i na další typy povrchů. Důležité je odstranit zejména zbytky jídla a připečené mastnoty, jinak by se váš gril mohl stát objektem zájmu zvířat z okolí pátrajících po něčem k snědku.

 

Gril může zůstat venku, ale přikrytý

Gril můžete také nechat venku, ale v takovém případě by měl být schovaný alespoň pod nějakou stříškou a rozhodně byste jej měli zakrýt ochranným obalem, plachtou nebo celtou. Nechat gril volně postavený na mrazu by bylo příliš velké riziko. V případě, že budete mít gril uskladněný venku, bude určitě lepší, když necháte plynovou bombu připojenou ke grilu. V případě, že schováte gril například do garáže nebo do kůlny, bude lepší, když bombu odpojíte a necháte jí venku. Obecně se totiž nedoporučuje z bezpečnostních důvodů skladovat plynové bomby v uzavřených prostorech.

 

Grilování v zimě? Proč ne, ale…

Přestože grilovací sezóna už skončila a většina grilů stráví studené měsíce někde v klidu pod střechou, neznamená to, že by se v zimě nedalo grilovat. Naopak, i v zimě má grilování své kouzlo a můžete si ho náležitě užít. Je však třeba počítat s několika změnami, oproti grilování v průběhu sezóny. Například u kotlových grilů se vlivem nízkých teplot pomaleji rozpalují brikety a prodlouží se i samotná doba grilování. Připravit gril na zimu zkrátka není žádná věda, v podstatě stačí nezapomenout na pár základních nezbytností a uvidíte, že váš gril přečkám zimu v pohodě a bez úhony.

počet hlasů: 0
Ohodnoťte článek.
Děkueme za hodnocení.