Jak správně vyčistit gril

Čištění grilu je pro mnohé noční můrou. Není se čemu divit, je tam tolik zakoutí, do kterých může zatéct omastek nebo zapadnout zbytek jídla. Čištění grilu nepatří k oblíbené části grilování, ale je nezbytné, abychom si grilování vychutnali i příště. Neměli bychom ho příliš odkládat a do čištění se dát hned po skončení grilování.

Jak vyčistit grily

Pokusíme se vám ukázat, že se nemusíte obávat o své miláčky grily. Někde prostě přitlačit musíte, to se nedá nic dělat. To ale neznamená, že s grilem něco uděláte. Gril je stavěn tak, aby něco vydržel, tak se toho nebojte.

Výběr místa

Než začnete gril čistit, dobře si rozmyslete, kde to uděláte, protože se při tom hodně nadělá. Pod gril můžete dát papír nebo hadr, abyste si nezašpinili dlažbu.

Kartáč na gril

Alfou a omegou správného čistění grilu je výběr kartáče. Grilování probíhá venku a rošty grilu jsou plné zbytků jídel a mastné. Kartáč bude potřeba po každém grilování a dostane pěkně zabrat. Vybírejte ho tedy pečlivě s ohledem na tyto skutečnosti. Kartáč by měl být z nerezového materiálu nebo by měl mít mosazné štětiny. Kartáč bychom měli měnit každý rok, jedna sezona, minimálně jeden kartáč.

Vybírejte kartáč s dlouhou rukojetí a dírou na konce, aby se vám s ním dobře manipulovalo a dostali jste se všude, kam je potřeba. Pokud uvažujete o elektrickém kartáči, zvažte to důkladně. Není to zrovna levná záležitos a ve výsledku tyto kartáče neušetří vaší energii ani čas. Není zkrátka nad ruční práci. Každopádně ale chrntě svoje ruce rukavicemi.

Kartáč na gril

Jak čistit litinové rošty

Problém litinových železných roštů je ten, že v kontaktu s vodou reznou. Pokud se budete řídit následujícími kroky, lehce se tomu vyhnete a budete mít dokonale vyčištěný gril :

 • Rošty zchlaďte, ale ne úplně.
 • Připravte si roztok vody a octa nebo jedlé sody v poměru 4:1 a rozstříkejte ho po roštech. Tento krok nejen umyje gril, ale taky zapůsobí jako dezinfekce.
 • Rošty otřete hadrem a opakujte tyto kroky, dokud nebudou odstraněny všechny zbytky jídla.
 • Měkkou houbou namočenou do mýdlového roztoku otřete mastnotu. Toto udělejte rychle, abyste zabránili případnému reznutí grilu. Rošty důkladně vysušte suchým hadrem nebo utěrkou.
 • Všechny částu grilu dobře promažte rostlinným olejem. Zabalte rošty do alobalu.
 • Rošty vraťte na gril a zahřejte ho na vysokou teplotu. Zavřete ho na 10 minut.
 • V tomto stavu je gril připravený na další grilování. Uskladněte ho na suché místo.

Jak čistit nerezové rošty

 • Rošty z nerezové oceli jsou velmi pevné a odolné. Manipulace s nimi je jednoduchá a nepotřebují údržbu. Při údržbě roštů bychom si měli uvědomit, že nebudou donekonečna vypadat jako nové. To že změní barvu neznamená, že jsou špinavé, ale že na ně působí vysoké teploty. Neodstraníte to žádným čištěním.
 • Nerezový gril čistěte nerezovým kartáčem. Gril by měl být ještě trochu zahřátý, aby se zbytky jídel a mastnota lépe odstraňovali. Gril promažte rostliným olejem.

Jak čistit keramické rošty

 • Výhoda keramických roštů je, že nereznou. Další dobou vlastností je, že keramika vede teplo rovnoměrně. A v neposlední řadě je i jednodušší údržba. Takové rošty najdete třeba u grilu Big green Egg nebo Monolithu. Někteří výrobci je prodávají jako tzv. kameny na pizzu - ale jedná se prakticky o totéž
 • Na čištění nepoužívejte nerezový kartáč, ale měkký nylonový kartáč nebo středně měkký zubní kartáček. Kartáče z tvrdších materiálů by takový rošt poškodilo.
 • Ujistěte se,že pokud používáte kupované mycí prostředky, jsou opravdu určené na keramiku!

Jak čistit plynové grily

K čištění plynového grilu platí to samé jako u ostatních grilů. Záleží z jakého materiálu máte rošty. Ale velký pozor si dejte při manipulaci s plynem. Pokud budete gril zahřívat, aby se vám lépe čistili zbytky, zkontrolujte po vyčištění, že jste opravdu plyn vypli, aby nedošlo k nehodě.

Jak čistit gril na dřevěné  uhlí

 • Grily na uhlí bývají ty nejvíc zašpiněné. Zbytky jídel na roštech, ale hlavně zauzená špína v celém grilu.
 • Gril pečlivě rozmontujte a odšroubujte hlavní část grilu.
 • Na části grilu nastříkejte čistič na bázi hydroxidu sodíku a dejte je do pytle. Čistič se tak dostane všude na zažranou špínu.
 • Vezměte si rukavice, vyndejte gril z pytle a všechny části opláchněte hadicí. Gril potom důkladně očistěte hadrem. Stejným způsobem očistěte i rošty.
 • Gril zpátky sestavte a nechte ho 6 až 8 hodin vysychat na slunci. Potom ještě gril zahřejte, aby opravdu vyschla veškerá voda.

 

 

počet hlasů: 3
Ohodnoťte článek.
Děkueme za hodnocení.