Grilování na pivu? Jasně že jo ...
V Americe existuje rčení, že grilování a pivo je něco jako arašídové máslo a čokoláda. Obě jsou dobré sami o sobě, ale ještě lepší spolu! Ovšem pozor v tomto článku nám nepůjde o popíjení piva při grilování, což samozřejmě taky patří neodmyslitelně k sobě. My se ale zaměříme na pivo při přípravě jídel. Představíme vám pět základních způsobů…existuje jich ale samozřejmě mnohem víc!
Pivo jako marináda nebo solný roztok
Marinování masa v pivu se doporučuje od jedné hodiny až po marinovaání přes noc. To záleží na vás a na získaných zkušenostech. S masem to udělá malý zázrak, který vás určitě příjemně překvapí. A jak to celé funguje? Základem marinády je tedy pivo, nejlepší je asi světlý ležák, který působí trochu jako kyselina na zjemnění a rozrušení pojivových tkání v mase, které marinujeme. Tento proces pomáhá rozpustit kolagen, který v mase je a nechá vodu obsaženou v mase, aby maso udělala nejšťavnatější jaké jste kdy jedli.
Přidejte trochu oleje, aromatickou sůl a marináda je hotová! Roztok je slaný, takže masu dodává intenzivní chuť a zachovává vlhkost masa při vaření nebo zpracování. V podstatě se dosáhne stejného výsledku jako při marinování pivem, ale dojde se k tomu z ůplně jiného důvodu. V roztoku se využívá mnohem větší množství soli, ale v tomhle případě to není nic na škodu! Libovější maso, jako drůbeží a rybí, zachová vlhkost a získá úžasnou chuť. Zkuste nahradit pivo za vodu v solném roztoku a uvidíte sami!
Pivo na restování
Restování je, když něco rychle osmažíte, jako uzeniny nebo žebírka a potom je dusíte v nádobě s pokličkou na mírném ohni. Pokud toto provádíte na svém grilu, můžete přeskočit tu první fázi rychlého osmažení, protože na grilu je místo, které je na toto vyhrazeno. Tento proces je velmi jednoduchý. Pokud takhle orestujete a podusíte uzeniny namočené v ležáku, budete za krále grilování, protože to jste ještě nezažili! Uzeniny podušené na v bublajícím pivu na ohni asi 20 minut a následně ogrilované na prudkém ohni 5 až 6 minut…to je prostě delikatesa!!!
Pivo jako „zvlhčovač vzduchu“
Pivo se dá mimo jiné použít i jako vůně během rožnění, nebo uzení. Je to úplně jednoduché. Prostě pivo nalijete do pánvičky nebo jiné nádobí, kterou umístíte do grilu, aby se během grilování pivo odpařovalo a dodávalo masu ten šmak. Ze zbylého piva, které se neodpaří můžete s výpekem z masa vyrobit omáčku. Taková pivní lázeň ale nemá jen tuto kulinářskou funkci, ale pivo takto odpařované snižuje v grilu teplotu a zabraňuje kolísání teploty. Při odpařování piva se vůně mixuje s kouřem a dodává jídlu specifickou chuť. Vlhkost v grilu způsobuje, že maso lépe nasává tu vůni, protože vypařovaná tekutina ho dělá takovým lehce lepkavým.
Pivo jako sprej
Když udíte, je dobré prostředí trochu zapařit, je to přímo blahodárné na připravované jídlo. Kromě toho, že se dá pivo nalít na pánvičku, můžeme ho taky použít jako sprej nebo jako omáčku na potírání.
Omáčka
Pivo není jen oblíbený nápoj, ale taky báječný základ omáčky na grilování. Představte si, že tu báječnou chuť z lahve, přenesete i na své oblíbené jídlo. Do piva jednoduše přidejte koření, trochu cukru, celé to povařte a je hotovo! To je celé. Nejlepší na tom ale je, že můžete experimentovat s různými druhy piv, abyste pokaždé dosáhli jiné chuti. Další tipy Ač to nevypadá, pivo má mnohá využití a použít ho můžete na téměř cokoliv. Například lehká chuť ležáku se skvěle hodí na ryby nebo kuřata a na cibulové kroužky. Možná vás překvapí skutečnost, že se pivo skvěle hodí k dezertům. Začít můžete pomalu tím, že pivo budete přidávat do sladkých omáček. Představte si cheesecake s pivem nebo pivní brownies nebo rovnou pivní dort. Limity neexistují! A když vás nenadchne ani jeden způsob jídla spojeného s pivem. Vraťte se k prostému popíjení piva během grilování! Protože pití vychlazeného piva u grilu je to nejlepší! Určitě už máte to svoje oblíbené, které se nejvíce hodí ke grilovanému masu.